Vücudumuzun günlük su ihtiyacı ne kadardır?

Suyun eksikliği veya yokluğu canlılar için tehlikeli ve öldürücüdür. Bir insan hiçbir şey yemeden uzun zaman yaşayabildiği halde, su içmeden ancak birkaç gün yaşayabilir.

 

İnsanlardaki su dengesi hayatî önem arz eder. Eğer kaybedilen su tekrar alınmazsa, vücutta çeşitli aksaklıklar meydana gelir. İnsan vücudunun her organında su vardır. Yetişkin bir insanda vücut ağırlığının ortalama olarak % 77’si sudur.

 

Vücudumuza lâzım olan suyun büyük bir kısmı yiyecek ve içeceklerle alınır. Bundan başka organik maddelerin vücudumuzda yanmasıyla da bir miktar su meydana gelir. Su kaybıysa; idrarla, terle, solunum ve dışkılama yolu ile olur. Organizmada su kaybı % 10’luk bir orana ulaştığında, hayatî tehlike başlar. Vücutta su azaldığı zaman, dengenin sağlanması için önce ciltten su çekilir, daha sonra kandaki su azalır, kanın yoğunluğu artar ve nihayet ölüm gerçekleşir.

 

Suyun vücuttaki vazifeleri şu şekilde özetlenebilir: Su, vücuttan metabolizma artıklarının atılması için bir vasıtadır. Su, vücudun termostatı, ısı düzenleyicisidir. Vücuttan su ter olarak atılırken ısı da birlikte atılır ve vücut ısısı azalır. Su, vücutta, lüzumlu olan maddeleri, lüzumlu yerlere taşır.

 

İnsan vücudunun suya ihtiyaç duyduğu, insanın susamasıyla anlaşılır. Lüzumlu olan suyu miktarolarak hesaplamaya gerek olmadan ihtiyaç halinde susama şekliyle insan ikaz edilir. Uzmanlara göre, bir insanın günde 2-3 litre su içmesi gereklidir.

 

Vücudumuzdaki hayatî önemi göz önüne alındığında, ihtiyacımız olan günlük suyu almamızın, ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz. Günümüz hayatının koşuşturmaca ve yoğunluğu içerisinde, insanların yeterli miktarda su içmeyi ihmal ettiklerini söylemek yanlış olmayacaktır. Yaz aylarında, sıcağın da etkisiyle, suya olan ihtiyaç kolay hissedilmekte; kış aylarına nazaran daha fazla su içilmektedir. Uzmanlar, özellikle kış aylarında, su içmeyi ihmal etmemek gerektiğine işaret etmektedirler.